Istorie Noiembrie 8, 2014

Localitatea Coşuleni face parte din comuna Băluşeni, judeţul Botoşani şi este situat la sud-vest de oraşul Botoşani.

Ca atestare documentară se poate considera (cu o oarecare rezervă)  ca fiind cel mai vechi sat al comunei, fiind menţionat într-un document de vânzare-cumpărare din 22 aprilie 1548, întărit de voievodul Iliaşi. Alte aspecte importante legate de acest sat nu se evidenţiază de-a lungul timpului, în prezent fiind un sat alcătuit din oameni simpli, majoritatea agricultori. Deoarece în ultimii 15 ani mortalitatea a crescut alarmant iar natalitatea este aproape inexistentă, nu mai există şcoală în localitate, puţinii copii ce mai sunt văzuţi pe uliţele pustii ale satului mergând la şcolile din satele vecine. Satul Coşuleni este alcătuit din 58 de familii, nu are biserică sau alte construcţii parohiale, şi a făcut dintotdeauna corp comun cu satul Buzeni, formând aceeaşi parohie cu o singură biserică (care în prezent se află în construcţie) şi un singur cimitir aşezate între cele două sate.